Soru:
Bir filmin hangi bölümlerinin fon müziğine ihtiyaç duyduğuna nasıl karar verilir?
B Faley
2012-03-09 16:22:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Müziğin bir filme entegre edilmesinin harika bir film yapımında kilit rollerden birini oynadığını düşünüyorum. Ayrıca hiç arka plan müziği olmayan ödüllü " A Separation" gibi filmler de izledim! Öyleyse sorum, bir filmin hangi bölümlerinin fon müziği entegrasyonuna ihtiyaç duyduğuna nasıl karar verilir? Bunun için herhangi bir kural var mı? Yoksa sadece yönetmenin (veya müzik bestecisinin) film hakkında nasıl hissettiğine mi bağlı?

Bir cevap:
Nobby
2012-03-09 19:27:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Film yapımında müziğin kullanımı için katı ve hızlı kurallar olmadığından, bu soru kısa ve öz bir yanıt vermekten ziyade konuşmaya dayalı olma riskini taşır.

Bununla birlikte, En son kısa animasyon filmimin müziğini bitiriyorum - bu yüzden sorunuzu yanıtlaması umuduyla arka plan müziğinin dahil edilmesine ilişkin gerekçelerimi paylaşacağım.

Bestecimle çalışırken, ben müzikal ipuçları için aklında birkaç neden vardı.

Öncelikle, müzik (ve genel olarak ses tasarımı) genel film dilinin hayati bir parçasıdır (bazı istisnalar dışında - bkz. Sanatçı , ve diğerleri;)) ve ben belirli sahnelerin duygusal etkisini vurgulayan müzikal ipuçlarına ihtiyaç duydu. Filmde yüksek gerilim, komedi ve üzüntü anları var ve bestecim bu anları dramatik bir şekilde düzenlemelerin ritmini güçlendirerek ve izleyiciye herhangi bir zamanda nasıl hissetmeleri gerektiğine dair bir 'işaret' sağlayarak geliştirdi. . Müzik, izleyicilerinizin duygularını kontrol etmek için çok güçlü bir araçtır.

İkinci olarak, ona filmdeki karakterler için bir dizi ana motif oluşturması talimatını verdim. Bu, John Williams tarafından Yıldız Savaşları destanında en çok kullanılan bir tekniktir; burada her karakter, farklı tarzlarda da olsa, film boyunca yeniden ortaya çıkan ve karakterlerin mevcut ruh halini yansıtan kendi temasına sahiptir. başkalarıyla durum / etkileşim. Vader'ın temasına bakın. Orijinal üçlemede ağır pirinç ve sonra ölürken bir arp çaldı - güzel ve derinden hareket ediyor. Filmim için, parçanın düşmanı (kötü adamı) olan ve diğer karakterlerle çelişen bir ana karakterim var. Bu nedenle, temasını sadece film müziğinin geri kalanıyla çelişmekle kalmadım, aynı zamanda filmin ilerleyişi sırasında daha tehlikeli hale geldikçe gerginleşiyor ve çözülüyor.

Bestecimden manzara için bir tema oluşturmasını da istedim (dağ tırmanışı var) ve bu fırsatı kahramanların coğrafyasını ve milliyetini güçlendiren etnik enstrümanları dahil etmek için kullandık. Böylece, Max Steiner'in Tibet nefesli unsurları ve parmak zilleri dokunmuş King Kong film müziğine benzeyen epik bir partisyon elde ettik!

Bu, buzdağının sadece görünen kısmı müzikle ilgili kararlar söz konusudur, ancak umarım sorunuza yanıt olarak size iyi bir başlangıç ​​noktası sağlar.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...