Soru:
Synecdoche New York'ta karakter adlandırma
Lelouch Lamperouge
2011-12-30 02:27:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yakın zamanda Synecdoche New York filmini izledim. İlgimi çeken diğer şeylerin yanı sıra, kahramanın adı Caden Cotard çok ilginç.

Wikipedia makalesinden

Cotard sanrısı veya Cotard sendromu veya Walking Corpse Sendromu nadir görülen bir nöropsikiyatriktir İnsanların öldüklerine (mecazi veya gerçek anlamda), var olmadıklarına, çürütücü olduklarına veya kanlarını veya iç organlarını kaybettiklerine dair sanrısal bir inanca sahip oldukları bozukluk. Nadir durumlarda, ölümsüzlük yanılsamalarını içerebilir.

Ve görünüşe göre Caden bu uygun şekilde adlandırılmış hastalıktan muzdarip görünüyor. Spekülasyonumu destekleyecek herhangi bir kanıt var mı? Yoksa sadece ayrıntılara mı takılıyorum?

Bir cevap:
Verge
2012-01-03 07:34:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Söylediğinizin doğru olduğunu düşünüyorum. Caden, ölümün kaçınılmazlığına o kadar takıntılı ki, onu her yerde görüyor. Filmin başından beri rahatsız olmaktan şikayet ediyor ama aslında diğer karakterlerin çoğunu geride bırakıyor. Başkalarının da, özellikle de psikiyatristinin ayağındaki giderek kötüleşen deri lezyonlarında çürüdüğünü görüyor.

Cotard sendromunun bir başka oluşumu da, Adele'nin genç Olive'e kanının olmadığını söylemesi. Caden, muhtemelen çocuğunun ölüm oranını inkar etmesini istemediği için buna sesli olarak katılmıyor.

IMDB SSS aracılığıyla gerçek Cotard'a başka bir bağlantı buldum:

Hazel'ın kitaplarında sembolik yankılar da var - Swann's Way, Marcel Proust'un yazarın kendi hayatındaki olayları araştırıp yorumladığı epik romanı In Search of Lost Time'ın ilk cildi. İçinde bir karakter, Cotard sanrısını, bir hastanın öldüğüne, var olmadığına veya vücut organlarına sahip olmadığına dair sanrısal inancını tanımlayan Fransız nörolog Dr Jules Cotard'a dayanan Dr Cottard'dır. New York, Synecdoche'nin ana karakterinin adı da Cotard ve belki de o insanların yaşadıklarına ve var olduklarına dair sanrısal bir inanca sahip olduklarına inanıyor!Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...