Soru:
Biyoptik hale getirilmiş kişiler, kendi biyografik filmlerinde temsil edilmek için para alıyor mu?
Lelouch Lamperouge
2012-01-21 01:19:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Biyografik filmler, Ed Wood 'daki Johnny Depp gibi insanların gerçek hikayelerine dayanmaktadır. Ed Wood ailesine bu film için para ödenmiş miydi? (çünkü teknik olarak hikaye Edward Wood'a ait)

Iki yanıtlar:
nickgb
2012-01-21 07:31:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yetkili olup olmamasına bağlıdır. Çoğu zaman film, ünlü için uygun olmadığı için izinsizdir ve bu durumlarda kişiye nadiren para ödenir. Bununla birlikte, yetkili bir biyografinin birçok avantajı vardır (birincisi, konunun filmi tanıtması) ve genellikle danışman olarak ücret alırlar.

Eğer durum buysa, o zaman neden film konusu yapımcıları dava etmiyor? Sonuçta bu onun *** hayat * hikayesi *
Bir kişinin kendi hayatının gerçekleri üzerinde herhangi bir hakkı yoktur veya wikipedia şu anda derin bir çukurda olacaktır (TMZ gibi). Ünlü bir kişiyi şöhretini sömürmek için kullanmak (benzer veya sese benzer, radyoda, bir reklamda kullanmak gibi) veya bir kişi hakkında yalan söylemek (burada iftira / iftira sorunları yaşarsınız). başka türlü özel olanı kamuoyuna açıklamak için (birisinin cinsel hayatıyla ilgili tüm kitap bunu yapabilirdi, ancak genellikle seksi fotoğraflar yayınlayan eski kişilere karşı uygulanıyordu).
Nobby
2012-01-21 21:19:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Haklar sorunu hala oldukça belirsiz. Bir program veya film 'haber değeri' kabul edilirse (yani belgesel), daha az hakkın güvence altına alınması gerekir (gizlilik telif hakları hala yürürlüktedir ve sunumdan önce temizlenmesi gerekir).

Ed Wood gibi biyografiler, gerçek bir kişiye dayandırılmalarına rağmen, "kurgusal eğlence" olarak kabul edilir ve bu nedenle gerçek fotoğraflar / sesler kullanılmadıkça aileden izin gerektirmez.

Bazı durumlarda biyografi durdurulabilir - örneğin, babasının müziğinin haklarını vermeyi reddetmesi nedeniyle durdurulan Amy Winehouse projesi.

Herhangi bir "halka açık" figürün, üzerlerine biyo resim yapmak için ödeme yapılması gerektiğine inanmak zor. Amy Winehouse'un mülkü, müziğini lisanslamak zorunda değildir, ancak bu bir biyo resim yapamayacağınız anlamına gelmez (tabii ki bu olmadan o kadar iyi olmayacak).


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...